Budżet jeszcze raz

Nauka uważa, że człowiek jako istota rozumna jest racjonalny w poczynaniach. Wynika z tego, że wszystkie swoje decyzje podejmuje w sposób przemyślany, analizuje za i przeciw. Niestety muszę  polemizować z nauką, wiadomo jako matka muszę tłumaczyć, że nie można bawić się zapałkami, długie siedzenie przed komputerem niszczy oczy a warzywa są zdrowe. Ale ile zdrowia daje marchewka, która nie smakuje marchewką i pochodzi nie wiadomo skąd, bo sam sprzedawca nie wiem od kogo ją ma. Myślę, że nasze działania to nie tylko rozum ale też pośpiech, rozsądek tłumiony przez emocje. Idąc na zakupu zastanawiam się czy dana rzecz będzie mi potrzebna czy jest warta swojej ceny, jednak omamiona promocjami, hasłami i żółtymi karteczkami oznaczającymi spadek ceny daję się na to nabrać. Jak się okazuje nie myślimy perspektywicznie, a w swoich planach analizujemy jedynie mały aspekt czasowy. Nikt nie zaprząta sobie głowy, co będzie za 10 lat a jedynie za miesiąc, rok.

Można w tego wysnuć prosty wniosek, większość z nas nie radzi sobie z finansami. Nie jesteśmy umysłami matematycznymi, jednak na tym nie koniec nie korzystamy w dobrodziejstw nauki. Nie od dziś istnieją komputerowe programy do zarządzania finansami, można nasze wydatki zapisywać w arkuszu exela. Tyle jest mowy na temat koszyka finansowego gdzie analizujemy ceny by wybrać najtańszy sklep. Najbardziej znanym narzędziem jest przydatnym do analizowania wydatków jest budżet. W jego planowaniu ujmujemy wszelkie zakupy i wydatki sztywne, czyli takie od których nie uciekniemy, wówczas wiemy ile funduszy zostaje nam na rozrywkę.

Stworzenie budżetu to jednak nie wszystko, jeśli już naniesiemy przychody i wydatki może okazać się że te drugie przewyższają te pierwsze wówczas musimy dokonać cięcia kosztów. To okazuje się łatwiejsze niż zwiększenie przychodów, chyba, że ktoś ma perspektywy na dodatkową pracę, podwyżkę czy awans.  Zatem jedynym polem do popisu okazuje się analiza kosztów. Podatki, opłaty stałe z tym nic nie zrobimy. Rozrywka tu możemy ograniczyć wyjścia do kina czy do restauracji. Rachunki, dobrym sposobem na ich zmniejszenie jest bardziej oszczędne korzystanie z wody, gazu czy prądu. Jeśli chodzi o to ostatnie medium to zmiana dostawcy energii pozwala na uzyskanie niższej ceny kilowatogodziny. Analiza budżetu jest czasochłonna ale dobrze przeprowadzona daje niebywałe rezultaty.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: