Klasy energetyczne do to takiego?

Sprzęt energooszczędny, jeśli chcemy zakupić nową pralkę czy lodówkę jesteśmy atakowani hasłami „pralka pobiera mało wody, mało prądu bo jest w klasie A czy w klasie A+” im więcej tych plusów tym lepiej ale co tak naprawdę one oznaczają. Plusy daje się urządzeniom, w których wbudowano technologię wspomagającą oszczędzanie. Organy  Unii Europejskiej czyli  Komisja Europejska ustala właśnie tego typu rzeczy jakimi są etykiety, które mają uświadamiać  nas użytkowników o parametrach ile wody pobiera, ile wody. Na etykiecie oznaczona jest klasa im bardziej zielona tym urządzenie pobiera mniej energii. Dzięki etykiecie można porównywać sprzęty różnych marek.

Zużycie energii podawane na etykiecie bierze się z testów. Więcej o etykiecie poszukasz tutaj. (klik)http://energiadirect.pl/poradniki/ile-zaoszczedzisz-kupujac-sprzet-wyzszej-klasy-energetycznej. Przy okazji porównaj też koszty energii elektrycznej. Wracając do etykiety i podawanego na niej rocznego zużycia energii to opiera się ono o 24 cykl testów. Przykładowo aby ustalić ile prądu pobierze telewizor oblicza się jego zużycie mnożąc czterogodzinne zużycie przez ilość dni w roku. Podobnie jest z pralkami mierzy się ile prądu pobierze pralka w danym cyklu i mnoży się razy 280, bo według unii tyle właśnie razy pierzemy w roku.

Kończąc wpis o etykietach warto dodać, że parametry podawane na etykiecie to informacje szacunkowe. Informują o zużyciu energii czy wody, jednak pomiary te powstały w oparciu o testy laboratoryjne, które czasem nie oddają warunków domowych. Parametr ten poświadczony jest świadectwem energetycznym, powstał aby porównywać koszty eksploatacyjne poszczególnych modeli i urządzeń.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: