Warto uczyć dziecko oszczędzania od podstaw

Jeśli dajecie dziecku drobne pieniądze na drobne wydatki, chociaż nie są to wielkie kwoty warto zainteresować się tym co dziecko z nimi zrobiło. Im starsze dzieci tym wyższej kwoty będą oczekiwały. Podążając za przysłowiem czego się Janek za młodu nauczy na starość będzie umiał.

Wyjaśnij dziecku już od najmłodszych lat jak działa budżet domowy. Jeśli zbyt wiele pieniędzy przeznaczymy na rozrywkę nie starczy na jedzenie. Dzieci szybko się uczą i chłoną wszelkie porady. Później będzie im łatwiej zrozumieć jak działają procesy gospodarcze, bo od oszczędzania trzeba zacząć. Ustal jaka sumę będzie dostawać i na jaki okres ma mu to wystarczyć. Można powiedzieć, że jak dziecko zawoła to damy mu określoną kwotę, ale wówczas nie mamy kontroli ile pieniędzy przekazaliśmy dziecku, nie wiemy też na co dziecko je przeznaczy. Dziecko potrzebuje czasu zanim się nauczy oszczędzać, z początku wszystkie pieniądze pójdą na słodycze. Jednak jeśli dziecku będzie na czymś bardzo zależeć zacznie odkładać pieniądze.

Motywacja, jeśli dziecko poczuje, że oszczędzanie ma sens przyłoży się do tego. Twoje dziecko chce drogą zabawkę albo grę, idź z nim na układ. Jeśli uzbiera ponad połowę kwoty powiedz, że resztę mu dołożysz. Taką samą motywacje można zaproponować podczas wycieczki szkolnej czy koloni. Jeśli syn bądź córka nie wyda wszystkich oszczędności to podwoimy przywiezioną kwotę.

Ustalamy kwotę kieszonkowego, jeśli pociecha chodzi do szkoły ponad 20 razy w miesiącu nie oznacza to, że musi dostać na każdy dzień po 5 złotych. Jeśli na wszystko mu starczy nie zacznie oszczędzać, a tak będzie musiało wyrobić w sobie nawyk porównywania cen i rezygnacji z drogich zachcianek.

Ustal model kontroli, musisz wiedzieć na co poszły pieniądze, nie musisz żądać paragonu ale chciej by dziecko cie informowało.

Kup dziecku skarbonkę bądź portfel, naucz go chronić pieniądze. Rzeczywistość jest brutalna, prędzej czy później dziecko dowie się, że kradną i lepiej by go to nie spotkało.

Gry edukacyjne rozwijają u dziecka poczucie oszczędzania i szacunek do pieniędzy.

Bądź stanowczy, nie wolno folgować przecież ty też oszczędzasz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: