Pozbywamy się długów

Przy końcu roku zawsze staramy się robić podsumowanie by w nowym roku rozpocząć oszczędzać i szybko spłacić zadłużenia. Jednak lepiej oszczędzać na bieżąco niż potem martwić się jak spłacić zadłużenie. Wiem, że większość z Was, Drodzy czytelnicy, należy raczej do osób, które mają oszczędności, niż do takich, którym brakuje do ostatniego, ale dostaję też maile właśnie z prośbą o pomoc w wyjściu z długów. Doskonale wiem, że nie jest to proste. Dlatego poniżej znajduje się 9 punktów od czego zacząć i jak wyjść z długów.

Podstawą jest zapisywanie wydatków, dokładniej stworzenie harmonogramu komu i ile musimy zapłacić. Rozchód pieniędzy to istotny szczegół, czasem o nim zapominamy, bo tracimy pieniądze na różne często sporadyczne rzeczy np. zakup uszczelki, który miał być małym wydatkiem przerodził się mutant z portfela znikła nam spora suma. Pisałam wam o spisywaniu wydatków i tworzeniu aplikacji, wielu blogerów poleca ten sposób, nie będę go opisywać znajdziecie go w sieci.

Jeśli mamy długi w kilku podmiotach warto spisać je w jednym miejscu, zatem coś podobnego do powyższej rady jedna z naciskiem na zadłużenia z cykliczną spłatą a nie te sporadyczne czy jednorazowe. Powinniśmy wiedzieć ile i komu jesteśmy winni ale czy wiemy ile jeszcze musimy oddać jak długo to potrwa. Jednym ze sposobów na zmniejszenie odsetek zadłużenia jest szybsza jego spłata. Otrzymamy od banku a przynajmniej powinniśmy premię za szybszą spłatę, jeśli jest ona wpisana w umowę. Taka weryfikacja zadłużenia uświadomi Ci jak bardzo jest źle i jedziesz miał motywację do działania.

Spirala zadłużenia, o której czytamy równie często nie tylko na blogach ale także na serwisach poświęconych bankowości, jest niebezpieczna. Kredyt zaciągnięty na spłatę kredytu nie jest niczym innym jak aktem rozpaczy. Nie ma niczego za darmo nawet jak reklamowany kredyt jest ma być darmowy to i tak uważajcie na rrso, o którym wam kiedyś pisałam. Błędne koło tak można określić spłacanie jednego kredytu w drugim. Nawet jeśli grozi ci komornik może lepiej poszukać pomocy u znajomych i rodziny niż w bankach i u agentów pożyczek chwilówek.

Konsolidacja, to w sumie zaprzeczenie tego co wam napisałam powyżej ale jeśli masz na głowie kilka kredytów, różne terminy spłaty i miesza ci się w głowie. To może faktycznie będzie drożej może nawet o 30% ale zapłacisz raz, nawet nie więcej bo teraz konsolidację można wydłużyć zmniejszając wysokość rat. Oczywiście jak zawsze konieczna będzie analiza, który bank da najlepsze warunki. Nie przychodzi mi do głowy żadna porównywarka cen prądu kredytów ale szybki rekonesans bo bankach powinien załatwić sprawę.

Dogadaj się z tymi co decydują. Jeśli zalegasz z ratami może być ciężko ale bank to nie fundacja i zależy jej abyś spłacił zadłużenie więc może uda się renegocjować umowę kredytową. Podobnie jest w przypadku podatków nie wiem jak jest w skarbówce ale jednostki samorządu mogą ustalać inne raty, kompensować należności czy po prostu umorzyć część zobowiązań. Zadłużenie w koncie jest niepotrzebne lepiej obracać środkami, które się rzeczywiście posiada. Myślenie, że na ten rachunek wpływają twoje dochody i zaraz z otrzymaniem pensji bank pobierze swoje należności może doprowadzić Nie zrozum mnie źle, nie widzę niczego złego w posiadaniu karty kredytowej (debetu czyli tzw. limitu zadłużenia na koncie tak). Sama z niej korzystam regularnie, bo jest mi niezbędna do różnych transakcji w internecie. Ale jeśli Ty masz długi – to jak najszybciej powinieneś się jej pozbyć! Będzie Cię tylko kusić, by z niej korzystać, co spowoduje kolejne zadłużenie, a pamiętaj, oprocentowanie na karcie kredytowej jest znacznie wyższe, niż w przypadku zwykłych pożyczek czy kredytów.

Lepiej jest spłacać zadłużenia od najmniejszego do największego wówczas pozbędziemy się części zadłużeń. Nie zapomnimy też o tych małych kwotach, które umykają a w efekcie odsetek rosną i spędzają nam sen z powiek.

Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie masz relację z rodziną, ale bardzo prawdopodobne jest to, że pójdą Ci na rękę, a już na pewno oprocentowanie, jakie Ci narzucą, będzie znacznie niższe niż banku lub co gorsza, chwilówek. Porozmawiaj z osobami, u których masz długi, wyjaśnij sytuację, zaproponuj rozwiązanie spłaty długu. Pokaż, że Ci zależy. Jasne, wiem, że z rodziną jest ciężko i że strasznie Ci wstyd, że doprowadziłeś się do takiego miejsca, ale to jest czas, podczas którego chowasz dumę do kieszeni.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: