Czy życie bez prądu jest możliwe?

Nas martwi jak obniżyć rachunki, oni jak zdobyć energię elektryczną co cenie kwh nieco powyżej zera. Ich martwi…? Potrafisz żyć bez prądu przez ponad 10 godzin. Możesz żyć w Nepalu, jednak mieszkańcom nie jest lekko.

Katmandu, miasto w Nepalu, w którym prądu może nie być nawet 18 godzin. Pomimo tego, że miasto podzielone jest na siedem stref, w których prąd jest wyłączany w określonych godzinach to mieszkańców zawsze może zaskoczyć nagłe wyłączenie energii.

Organizacja jest bardzo ważna. Studenci, pracownicy sektora informatycznego czy pracownicy korzystający z maszyn muszą radzić sobie z taką rzeczywistością. Uczniowie uczą się przy świecach a korzystający z komputerów czerpią prąd z generatorów. W tamtejszym kraju generator to koszt około 400 złotych, jednak dla mieszkańców to wielkie obciążenie. Pralnie otwierane są w wielu strefach energetycznych, jeśli zgaśnie prąd ubrania pakowane są i motocyklem przewożone do strefy, w której obecnie dostępna jest elektryczność.

Najgorzej w zimie. Prądu nie ma nawet 18-20 godzin, krótki okres korzystania z energii spowodowany jest nie tylko polityką rządową ale technologiami. Większość energii pozyskiwana jest z elektrowni wodnych umiejscowionych w pobliżu rzek, których poziom jest niski w okresie zimowym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: