Oszczędzamy dla dziecka

Rodzice powinni zapewnić swoim pociechom byt, wykształcenie, dach nad głową, a w dodatku uczyć samodzielności, uczciwości, pokory i radzenia sobie w życiu. Jak to wszystko zapewnić? To trudne zadanie jednak nie można się poddawać. Dlatego już raz o tym pisałam ale powtórzę temat założyć dziecku konto oszczędnościowe.

Na początku może na nie wpływać mała kwota, którą wraz z wzrostem dziecka będziemy powiększać. To rozwiązanie jest praktykowane na innych kontynentach gdzie nauka jest płatna a rodzicom zależy aby jego pociecha trafiła do jak najlepszej szkoły.

Ważnym założeniem jest ustalenie z góry tego, że konto to traktujemy jak by go nie było. Jeśli gdzieś z tyłu głowy będziemy mieć myśl, że ten fundusz istnieje to z pewnością go naruszymy. A przecież to nie są pieniądze dla nas, dlatego zasilamy konto ale udajemy, że go nie ma.

Jeśli już zdecydujemy się na konto, lokatę czy fundusz musimy określić jaką kwotę i co jaki czas odkładać pieniądze. Jaką sumę  można uzyskać? Wszystko zależy od czasu na jaki zdecydujemy się wpłacać i kwot.

I oczywiście od tego czy się nie poddamy i nie przeznaczymy oszczędności na coś innego.

Teraz czas na konkrety ile, czy to co przekonuje wszystkich. Jeśli na 18 lat od pierwszego miesiąca życia naszej pociechy do osiągnięcia przez nią pełnoletniości będziemy co miesiąc sumiennie wpłacać 30 złoty to na ile możemy liczyć. Rok ma 52 tygodnie to wszyscy wiedzą razy 18 lat jest to 936 tygodni. Wpłacamy co miesiąc 30 złotych zatem wynik jest prosty. Ile wyszło, 28.080 złotych może suma nie powala, ale przecież do tego dochodzą odsetki.

Osiemnastolatek może nie docenić trudu jaki włożyliśmy w zaoszczędzenie tej sumy. Nie wszyscy bowiem mogą sobie pozwolić na przeznaczenie choćby najmniejsze sumy. Na tym polega oszczędzanie na coś przeznaczamy mniej aby na coś innego móc sobie pozwolić.

Nie dawaj tej kwoty w całości nigdy nie wiesz na co pociecha je przeznaczy, a przecież nie chcesz aby wydała wszystkie pieniądze za jednym zamachem. Samochód a może huczne przyjęcie urodzinowe, a przecież miało być na dłużej i na coś wielkiego. Naucz dzieciaka inwestować, niech sam wybierze lokatę albo konto oszczędnościowe, nadzoruj jego wybór niech ci wytłumaczy dlaczego zdecydował się na taki wybór.

Może stać Cię aby zamiast 30 złotych odkładać 130 albo więcej, wówczas kwota będzie dużo wyższa. Wspólnie ją zainwestujcie, obligacje, zakup mieszkania będzie akurat na wkład własny reszta na korzystny kredyt. Nigdy nie dawaj pieniędzy do całkowitej dyspozycji dziecka. Nie chcesz mieć wyrzutów sumienia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: