W kryzysie trzeba sobie czegoś odmówić

Kryzys, którego niektórzy od dawna doświadczają a inny pytają się gdzie on jest, z pewnością nie przyniósł nic dobrego. Zmusił wiele rodzin do oszczekania agencja badania opinii społecznych Homo Homini stwierdziła, że 35% Polaków nie martwi się kryzysem, Ci właśnie należą do tej grupy pytających gdzie kryzys?

Na czym oszczędzają Polacy, prawie połowa nas bo 42%zredukowało wydatki na kulturę. Obserwując naszych zachodnich sąsiadów ale i nie tylko bo mieszkańcy drugiej strony Buga wydali w tej kategorii więcej niż my. Zatem polskie kina, teatry, przemysł płytowy nie ma się najlepiej. Czy możemy żyć bez kultury, może znaleźliśmy sobie zamiennik. Trudne do wyegzekwowania prawi chroniące prawa autorskie sprawia, że zamiast do kina oglądamy filmy on-line. Zatem czy oszczędności w tej dziedzinie są naszą zasługą? Świadomie odmawiamy sobie kultury czy po prostu mamy darmową (nie koniecznie legalną) alternatywę. Cięcie wydatków w dziedzinie kultury planują też kraje, które do tej pory wykazywały dużą aktywność w tym zakresie tj. Włochy, Niemcy czy Francja.

Druga kategoria nieco wprawia w osłupieni, Instytut połączył oszczędzanie an żywności z ograniczeniem wydatków na wakacje. I tu 40% gospodarstw domowych chce tu wprowadzić oszczędności, myślę, że w jednej i w drugiej kategorii po 40% nikt nie planuje takiego dylematu, że pojadę na wakacje bo będę głodować albo nie pojadę na wakacje ale nie będę dbać o dietę. Jak można oszczędzać na jedzeniu. Jednym sposobem jest kupowanie produktów w mniejszej ilości, można też zmniejszyć ilość posiłków jadanych na mieście. Pod ten sposób można też podciągnąć pod wymiar jakościowy zamiast na mieście jemy w domu, tu poza wykwintnymi (drogimi) restauracjami powinno być smaczniej. Nie zachęcam tu aby zamiast dobrego sera kupić produkt sero-podobny, tańszy ale nie posiadający wartości dla organizmu, w większości to kalorie. Rezygnacja z jakości to odmawianie sobie markowych zakupów to sprawdzi się w przypadku odzieży a nie jedzenia. Tnąc wydatki na wakacje można zamiast za granicę pojechać w polskie góry, albo do mniej obleganych miejscowości to powinno odbić się na cenie. Radykalnym posunięciem jest brak wyjazdu, niestety jest różnica w postanowieniach mogę wyjechać ale z racji oszczędzania nie pojadę a w kwestii nie stać mnie na to. Rezygnacja z wycieczki to sposób na oszczędzanie także w innych krajach np. Niemczech, Holandii, Austrii

Używki tego odmówić sobie nie umiemy, jedynie 20% z nas deklaruje rezygnację w papierosów, alkoholu czy kawy. Oszczędności dotknęły również rodziny w Europie Zachodniej.

Gdzie jeszcze można oszczędzać 15% Europejczyków, tu we wszystkich krajach tendencja utrzymuje się na podobnym poziomie deklarujemy oszczędności na środkach komunikacji. Z samochodu na autobus, z autobusu na rower.

Na czym jeszcze chcemy oszczędzać, na usługach zmiana operatora komórkowego to dla wielu z nas sposób na cięcie kosztów. Na dalszym planie widzimy oszczędności płynące za zmianą sprzedawcy prądu. Co prawda szacuje się, że w tym roku zmiany ma dokonać ponad 500 tysięcy gospodarstw jednak za granicą nie jest to niczym szczególnym, tam od dawna korzystają z liberalizacji rynku. Średnio ponad połowa mieszkańców Wysp zmienia sprzedawcę raz na dwa lata czyli po okresie zakończenia umowy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: