Przywileje z posiadania dziecka

Tytuł trochę kontrowersyjny bo ci co chcą mieć dzieci i je mają wiedzą, że daje to tyle samo radości co trosk. Im dziecko starsze tym więcej problemów.  Oczywiście nie ma nic piękniejszego jak macierzyństwo, ale skupmy się na temacie.

Co zyskują rodzice nowonarodzonego niemowlęcia? Matka jest chroniona jeszcze w czasie ciąży, teoretycznie nie można jej zwolnić, a jeśli podczas ciąży przebywa na zwolnieniu lekarskim, chodźmy choroba nie była związana z ciążą to i tak otrzyma 100 proc. wynagrodzenia.

Kobiety w ciąży chodź nie posiada umowy na ten okres jest automatycznie do czasu porodu. Inaczej jest z okresem pracy gdy podstawą jest umowa czasowa, jednak ona i tak się wydłuża.

Okres urlopu macierzyńskiego zależy od tego czy urodzi się pierwsze czy kolejne dziecko, obecnie jest to okres roczny. Potem można kontynuować go okresem wychowawczym, należy się on też ojcu. Aby urlop uzyskać  należy wystąpić z wnioskiem. Maksymalny okres  urlopu to 3 lata, istnieje od tej reguły wyjątek, można zostać z dzieckiem w domu aż do ukończenia przez nie pełnoletniości, jednak dziecko musi być w tym przypadku niepełnosprawne. Mama na zasiłku otrzyma około 400 złotych, bez względu na to, które dziecko urodziła.

Dodatkowe prawa dla rodziców to zasiłek wynoszący 1000 złotych, jest jednorazowy, aby go uzyskać trzeba być pod opieką medyczną już od wczesnych dni ciąży. To tzw. Becikowe, jeśli matka korzysta dodatkowo z opieki MOPS może starać się o dodatkowy zasiłek też w kwocie 1000 złotych.

Jeśli mama zdecyduje się wrócić do pracy wcześniej, należą jej się dwie 30 minutowe przerwy w pracy na karmienie. Zwykle bywa tak, że matka wychodzi z pracy o godzinę wcześniej, jednak podlega to uzgodnieniu z pracodawcą.

Dodatkowe dwa dni opieki na dziecko w roku, nie ważne kto z nich skorzysta, matka czy ojciec, jednak nie może być tak, że oboje. Ojcu bądź inne bliskiej osobie należą się dwa dni urlopu okolicznościowego ze względu na urodzenia dziecka.

To nie jedynie przywileje, pieniądze na wyprawkę dla dziecka, zasiłek rodzinny na to czy otrzymamy wsparcie ma wpływ wielkość naszych dochodów. Zasiłek opiekuńczy, który polega na rezygnacji z pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem, np. w przypadku zamknięcia przedszkola. Wysokość zasiłku to 80 proc. zarobku.

Wielką zaletą jest być mamą , chodź strona socjalna ma się czym pochwalić to nie wszyscy są z niej zadowoleni.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: