Kobieta powinna pracować

8698661420_0bd4095cf2_n

Po analizie dodatków na dziecko wpadł mi do głowy pomysł na nowy wpis mianowicie pytanie brzmi jak w tytule, czy kobieta powinna pracować? Jest niewiele osób, które nie zgadzają się z tą opinią głównie to osoby starsze. W latach kiedy moi dziadkowie byli jak to się mówi piękni i młodzi to mężczyzna pracował na rodzinę a kobieta opiekowała się domem i dziećmi. Nie wiem dlaczego to się zmieniło, czy mężowie zaczęli zarabiać tak mało, że nie mogli za to utrzymać rodzin, może kobiety się zbuntowały. Jak znam życie to jedno i drugie o tym zadecydowało.

Wiele kobiet zasłania się macierzyństwem aby nie wracać do pracy, niektóre zanim zakończy im się pierwszy okres urlopu macierzyńskiego zachodzą w ciąże ponownie. Widocznie są pewne, że ich mężowie będą mogli utrzymać rodzinę z jednej pensji, jak już zaznaczałam życie jest przewrotne może po prostu los zdecyduje o tym, że kobieta ma ponownie zostać matką. Zaakceptować nie można sytuacji kiedy kobieta rezygnuje z pracy świadomie, boi się zmian jakie spotkają ja w pracy po powrocie, może część personelu jest już inna, albo koleżanki z pracy straszą ją nowym szefem. Powrót do pracy po ciąży jest trudny, wiem jak to było po pierwszym dziecku, prawie pół roku zajęło mi tak zwane „dochodzenie do rzeczywistości.” Dobrze, że ja miałam z kim zostawić synka.

Powrót do pracy może okazać się góra milową dla matek, które będą chciały wrócić do grona ekonomicznie wydajnych po kilkunastu latach może okazać się nie lada wyczynem a na polskim rynku pracy może i pobożnym życzeniem. Władze dwoją się i troją by nam matkom ułatwić start jednak nikogo nie cieszy staż i bycie po butem młodej, wyedukowanej pani dyrektor. Znam taki przypadek, siostra mojego męża jest nauczycielką po powrocie z macierzyńskiego i wszystkich urlopów jakie jej się należały powróciła by kontynuować nauczanie. Zanim jednak weszła do klasy miła spotkanie z nowa panią dyrektor, która mówiąc szczerze nie wiadomo skąd się wzięła i miała swoje pomysły. Większość nauczycieli pisała do kuratorium bo wymagania i wytyczne były nie do przyjęcia.

Wszyscy pewnie też znacie historię matki z dwojgiem dzieci, która porzucił mąż bo jako kura domowa nie była już dla niego odpowiednią towarzyszką życia . kobiecie w ponad 10 letnią przerwą w cv trudno iść nawet na rozmowę kwalifikacyjną a co dopiero zdobyć pracę.

Wykonywanie pracy zarobkowej to coś więcej niż pensja, która jak wiemy nie zawsze starcza na opłacenie podstawowych rachunków, zwłaszcza przy obecnej cenie kwh, chleba czy opłatach choćby za kanalizację. Daje pewność siebie, poczucie, że nie jest się uzależnioną finansowo. Nie trzeba tłumaczyć się z wizyty  u fryzjera  czy nowych ciuchów. Praca poszerza horyzonty częściowo chroni nas przed depresją (przynajmniej ta z bezczynności).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: