Oszczędności na energii, kolejne sposoby

8343634527_6142d0e79d_nOszczędności na miesięcznych rachunkach za energię elektryczną można również osiągnąć dzięki efektywności energetycznej (zużywa mniej energii, aby osiągnąć ten sam efekt), a oszczędność energii poprzez zużywanie mniejszej ilości energii w klasyfikacji generalnej.

Popularnym sposobem jest też zainstalowanie żarówki energooszczędne, takie jak diody LED lub świetlówki, które będą używać znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki. Dodatkowym plusem jest to, że nie produkują one ciepła co pozwala zaoszczędzić na kosztach chłodzenia. Regularna pielęgnacja
i konserwacja Twoich urządzeń pomoże im utrzymać się w lepszym stanie, przez co dłużej będą pobierać niższą energię elektryczną.

Środki oszczędzania energii są różne, można skorzystać z listwy zasilającej, wówczas panujesz nad zużyciem i teraz wystarczy, że podłączysz odpowiednie urządzenia pod listwę. Warto posegregować urządzenia tak aby wiedzieć jakie urządzenia są podłączone pod daną listwę by potem wiedzieć, która listwę odłączyć by zmniejszyć zużycie prądu jaką pobierają urządzenia w trybie uśpienia. To co piszę to porady dobrze Ci znane, ale zrób rachunek sumienia czy aby stosujesz się do tych porad?

Jeśli mieszkasz w starym domu, są szanse, że Twoje urządzenia pobierają więcej energii to nie tylko ich wina, może sieć energetyczna jest bardzo uszkodzona, pełna przepięć z powodu starych kabli. Energy Star W budynkach użyteczności publicznej należy badać stan sieci co kilka lat, w budynkach jednorodzinnych sieci maja czasem kilkadziesiąt lat. Osłonki kabli po takim czasie ulegają utylizacji przez co nagie kable sprawią, że dochodzi do przepięć, a nawet i pożaru.

Urządzenia elektryczne należy wybierać te, które zostały przez producenta zaliczone do najbardziej energooszczędnych klas. Wybór urządzenia to nie wszystko liczy się też jego odpowiednia eksploatacja. Dobór odpowiednich programów, dbanie o czystość urządzenia zwłaszcza w przypadku lodówki czy klimatyzacji.

Sprawność energetyczną urządzenia ocenia się zazwyczaj po naklejkach jakie widnieją na maszynie. Każdy kraj ma swoje oznaczenia, u nas przyjęła się etykieta energetyczna. Ma ona znaczenie informacyjne. Dzięki niej możemy porównać ilość pobieranej wody, energii czy parametry techniczne takie jak pojemność. Za granicami przyjęły się inne oznakowania takie jak energy star, zwykle widziane na sprzęcie elektronicznym takie jak komputery.

Jeden z moich ulubionych, bezpłatnych sposobów na poprawę efektywności energetycznej ogrzewania i chłodzenia jest korzystanie z pasywnej i biernej energii słonecznej. Wystarczy, że za pomocą rolet, żaluzji lub zasłon, można ocieplić dom albo uzyskać w nim niższą temperaturę.

Planujesz budowę domu, zapoznaj się ze stronami na działce. Tak zaprojektuj pomieszczenia by to nie łazienka była najcieplejszym pomieszczeniem a salon bądź sypialnia. Pomieszczenia, w których nie potrzebujesz światła czy ciepła takie jak schowki, piwniczki zaprojektuj od zachodu. Pomieszczenia mocno osłonecznione wyposaż w rolety, bądź żaluzje. To samo zrób z pomieszczeniami zimnymi, z tym wyjątkiem, że przydają ci się one zimą, o ile nie będą zasłaniać grzejnika.

Reklamy

Jedna myśl na temat “Oszczędności na energii, kolejne sposoby

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: