Mniejsze wydatki to większe oszczędności.

17135106706_ccd4a4b7f3_nBudżet domowy to budżet, który trzeba równoważyć, nie może być tak że wydatki będą przewyższały dochody. Wydatki musza być mniejsze niż dochody, jak to zrobić, skoro czasem trzeba coś kupić a tu się tyle nie zarabia. Można liczyć oczywiście na dodat­kowe pieniądze  ze spadku, darowizny, premii czy wygranej. Nikt  jednak się na to nie nastawia jeśli nie ma w rodzinie bogatego wujka czy babci, wówczas pozostaje jedynie kredyt.

Tym rozwiązaniem narażamy się na kłopoty finansowe jeśli nie dotrzymamy terminów spłat. Tak też jest w przypadku nieopłacenia rachunku za prąd, wówczas czeka nas odłączenie prądu, przy innych zobowiązaniach grozi nam zajęcie naszych dóbr  przez komornika czy też bankructwo.

W domowym budżecie dążymy do osiągnięcia nadwyżki środków nad wydatkami. Intuicja powinna Man podpowiadać jak to osiągnąć, co robimy źle, czego kupujemy za dużo, a co w ogóle powinno zostać wyeliminowane z naszej listy zakupowej. Gdybym miała zrobić rachunek sumienia przed samą sobą to w ostatnim czasie kupiłam za dużo polepszaczy humoru. Skoro od słodyczy się tyje poszłam w przekąski słone, słone paluszki są też paluszki cynamonowe, zdziwiłam się gdy to zobaczyłam i postanowiłam spróbować. Nie spotkały się z moją aprobatą ale przecież ich nie wyrzucę i zjadałam wszystkie oglądając program, które tak po prawdzie nie lubię. Wydatek za wydatkiem.

Życie nauczy nas zarządzania budżetem domowym, im bardziej przyparci będziemy do mury tym szybciej dostrzeżemy drogi oszczędności. Znam takich co wzięli niewielką pożyczkę tylko po to by załatać dziury w budżecie, okazała się ona wielkim potworem dla całej rodziny. Nauka na błędach zwłaszcza cudzych błędach, powinna być dla nas lekcją. Edukujmy się ekonomicznie, korzystajmy ze stron internetowych temu poświęconych, poradników, publikacji. W urzędach można otrzymać broszury o funduszach, a może i zapisać się na szkolenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: