Niełatwe budżetowanie

4589522929_8c479b3685_zZ pozory to proste założenie, wystarczy by wydatki nie przekraczały naszych przychodów, co więcej coś pozostało nam na przyszły miesiąc. Walkę o oszczędności zacznijmy od planowania wydatków  wiemy ile mamy pieniędzy, to czym możemy się rządzić to np. pensje, zlecenia, emerytury, zasiłki, pieniądze za wynajem. Następnie przystępujemy do robienia listy wydatków, nie przekraczają one salda naszych dostępnych środków.  Na pierwszym miejscu naszej analizy są koszty stałe. Opłaty takie jak woda, gaz prąd, abonament radiowo telewizyjny, kredyt czy inne które powstają co miesiąc. Potem podliczmy na co zbieramy remont, wakacje, prezenty, może huczne urodziny. Nie zapominajmy też o rezerwie na leczenie, czy naprawę samochodu.

Wiemy ile wydajemy na tego typu rachunki. Tutaj moje dwie porady wiemy jeśli możemy obniżyć któryś z nich nie zawahajmy się tego zrobić o ile obniżymy cenę kWh jedynie podpisując nową umowę, to abonament telewizyjny możemy zmienić wcześniej, bądź wypowiedzieć umowę.

Wielu z nas nie może pozwolić sobie na powstanie dziury budżetowej, dlatego oszczędzamy każdy grosz.  By udało nam się dopiąć celu, musimy tak jak każda firma czy spółka rejestrować nasze wydatki, na bieżąco rejestrujmy to co zakupiliśmy tak by duże wydatki nie umyły naszej uwadze. Jeśli co poza pieczywem i rachunkami bieżącymi pojawia się na liście częściej, to mamy winowajcę naszych nadmiernych wydatków. Wyeliminujemy wówczas wizyty w restauracjach czy fastfoodach, zakup drogich sprzętów rozrywkowych częste wizyty w kinie. Zawsze na koniec miesiąca sumujemy efekty naszej pracy. Zyskamy świadomość ile pozwoliliśmy sobie wydać na takie działy jak jedzenie, rachunki sztywne, rozrywka, ubrania inne. W tym celu wspomagajmy się arkuszem kalkulacyjnym czy aplikacjami, które można pobrać za darmo z sieci.

Sztuka polega na tym iż budżet powinien być jak najbardziej elastyczny. Kiedy uda się nam odłożyć odpowiednią kwotę pieniędzy możemy pozwolić sobie na jeden ekstra wydatek, na który zbieraliśmy. Nie zapominajmy, że nigdy nie możemy pozwolić sobie na całkowite uwolnienie budżetu.  Kontrola i reguły to  co rządzi wielkimi fortunami. Plan budżetowy nie zawsze będzie zdawał egzamin, kiedy dojdziemy do wniosku, że nieudolnie gromadzimy oszczędności musimy go zweryfikować. Kompletna bzdura to myśl, że nie nadajemy się do oszczędzania.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: