Mądrość przychodzi z wiekiem

Mądre wydatkowanie przychodzi z wiekiem, im jesteśmy starsi tym bardziej zastanawiamy się ile dostaniemy pieniędzy idąc na emeryturę, ile mamy oszczędności i czy wystarczą nam one na nasze dalsze życie.

O oszczędzaniu nie myślą osoby młode, otrzymywane pieniądze są niewielkie by mogli pozwolić sobie na

Tylko staranne i systematyczne zarządzanie wydat­kami i wpływami pozwoli na 00010AN280AHJATA-C117gromadzenie oszczędności na bliższą i odleglejszą przyszłość. Badania wskazują, że to wiek sprawi, że sami zaczniemy myśleć o generowaniu dochodów na nasza starość. Tuż przed emeryturą zaczynamy zbierać papiery, by okazać się nimi w ZUS, potem kiedy naliczą nam hipotetyczną emeryturę zaczynamy zastanawiać się jak wyżyć za taką kwotę.

Ludzie młodzi mają problemy by obecnie zdobyć pracę, nawet z pracą dodatkową jest trudno wobec czego starsi mogą także czuć się niepewnie czy będzie im dane dorobić do emerytury. Toteż obserwuje się największą skłonność do oszczędzania u ludzi w wielu 40-55 lat. Do Emerytury jeszcze trochę, wydatki nie są już takie spore jak kiedyś, dzieci poza domem mają własne budżety, nie trzeba już remontować domu, w tym wieku ma się już samochód. To czego brakuje to oszczędności na starość.

Polskie badanie jakie wykonała prof., Janusz Czapliński potwierdzają, że Polacy oszczędzają będą w wielu 40-60 lat. Osoby w tym wielu mają czas by zapoznać się z możliwościami inwestowania, edukować w kierunkach.

Skłonność do oszczędzania ma też swoje korzenia w wychowaniu, małe dzieci szybko się uczą, gdyby nauczyć ich inwestowania czy oszczędzania tym szybciej zaczną odkładać pieniądze na swoją edukację.

Czytałam w jednej z gazet historię kobiety, która popełniła życiowy błąd. Nie nauczyła syna oszczędzać, w dniu kiedy uzyskał pełnoletniość mógł zarządzać swoimi funduszami jakie co miesiąc wpłacał na konto jego ojciec. Nie ożenił się on z ów kobietą, gdyż był żonaty. Jak ona to określiła był to romans z konsekwencjami, nie pozwała go o alimenty ale kazała wpłacać pieniądze na konto dla syna. Po 18 latach chłopak był milionerem. Ojciec nie szczędził na syna jak widać, miał dobrze prosperujący interes i dlatego wpłacał spore kwoty nie tylko co miesiąc, ale na urodziny, święta czy wakacje dla chłopca. Matka nie korzystała z tych pieniędzy dobrze sobie radziła i chciała by chłopak miał coś na przyszłość. Co dziej się w głowie 18 letniego milionera, ostatnia rzecz to chęć do oszczędzania. Kasa poszła w ruch własne mieszkanie, samochód, imprezy znajomi, pierwsze miłości i narkotyki. Poszło szybko, teraz nie wiadomo kto i kiedy zrobił błąd, ale kobieta nie może sobie wybaczyć, że syn poszedł taką drogą.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: