Telewizja nie dla dzieci

6078856796_ca07f96bd2_nW oczekiwaniu na ulubioną bajkę dziecko naogląda się reklam, po tym wszystkim nie będzie już chciało bawić się samochodami tylko zapragnie nowych zabawek. W programach dla dzieci często podsuwane są zabawy. Jak to z liści zrobić kolaż czy z wełny perukę i bawić się w teatrzyk. Oczywiście jestem za tego typu zabawami, rozwijają one kreatywność do tego maluch uczy wykonywać się niektóre rzeczy sam.

Rozrywkom tego typu zwykle towarzyszą wydatki, nikt nie ma w domu nadmiaru wełny czy plasteliny na tony, a dziecko jak to dziecko nie rozumie po co jest oszczędzanie, i jak to się robi, ono po prostu się bawi. Idąc do szkoły rozpoczyna się okres w życiu dziecka, Kidy to zaczyna rozumieć czym są pieniądze jak i to jaką mają wartość. Nauczą go tego koledzy i pani w sklepiku, jeśli nie będzie miał na drożdżówkę nie dostanie jej.

Uczyć dziecko oszczędzać to nasze zadanie jako rodziców. Nie możemy być obojętni na to, że inne dzieci mają kieszonkowe a my naszemu dziecku szczędzimy. Rozsądek, tym musimy sie kierować w ustalaniu wysokości kieszonkowego. Wraz z tym należy z dzieckiem przeprowadzić rozmowę no co będzie wydawał pieniądze i ile chce zaoszczędzić, jeśli wyliczy jedynie słodycze postawmy twarde reguły, skoro sam kupuje słodycze nie ma ich już w domu. Dziecko ma zamiar oszczędzać na coś bardziej konkretnego, zmotywujmy je.

Kieszonkowe będą rosły kiedy dziecko zaoszczędzi, ustalmy o ile i kiedy. Co tydzień dziecko będzie otrzymywać 15 złotych, może to mało ale im dziecko większe tym będzie chciało więcej. W liceum będziemy dawać już 200 albo 300 złotych i nie możemy odmówić bo będzie „przecież obiecałaś” Ustalmy na co dziecko może wydać pieniądze, następnie ile otrzyma odsetek jeśli tę  nie wyda całej kwoty. Musza to być niewielkie sumy, bowiem żaden bank nie daje nigdy kokosów. Im szybciej dziecko się o tym dowie tym lepiej, im szybciej zrozumie mechanizmy rynkowe tym będzie w stanie wybrać takie narzędzie, które przybliżą je do oszczędności.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: