oszczedanieTechnologia miała na celu pomóc nam w obowiązkach domowych, wir w jaki wpadliśmy sprawił, że nie jest nic taniej. Fakt, mamy więcej czasu bo ile trwa załadowanie pralki, wywieszenie, składanie i prasowanie. Dawniej babcie musiały prać ręcznie albo stać nad pralką i zmieniać co jakiś czas wsad.

Ile kosztuje pranie?

Obliczając koszt jednego prania to licząc kalkulatorem energii to jedno pranie trwające 1,25 minut kosztuje mnie 2.19,  proszek wystarcza na jakieś 2 miesiące ale nigdy nie liczyłam ile prań uda mi się wykonać z 3 kilogramowej paczki. Dodatkowo płyn do płukania i odplamiacz, przy dzieciach ten środek jest niezbędny. W sumie jedno pranie może kosztować na nawet 6-8 złotych, w różnych miejscowościach Polski będzie inaczej gdyż obowiązują inne ceny opłat dystrybucyjnych i wody.

4 sposoby na tanie pranie

Oto jak można oszczędzać na praniu, niestety te sposoby mają też wady, dodatkowo potrzebują twojego czasu. Skuteczne można wyprać ubrania w niższych temperaturach jednak te mocniej zabrudzone trzeba zaprać, oczywiście nie obejdzie się bez użycia odplamiacza a przy częstych przepierkach ten specyfik będzie bardzo znikał z butelki.

Termostat na twojej pralce wskazuje, że możesz prać w dowolnie wybranej temperaturze ale wówczas odbija się to na czasie pracy pralki (wydłuża go). Nic w tym dziwnego, skoro ubrania nie dopierają się w temp. poniżej 45 stopni producent postawił na czas prania. Przekonanie, że skoro w pralce nie będzie panować wysoka temperatura to niech ubrania moczą się w wodzie dodatkową ilość czasu przekłada się na większy pobór energii.

Czasy kiedy gotowało się bieliznę już dawno odeszły, teraz ubrania z każdym praniem stają się coraz bardziej poniszczone. Czy to wina producenta może ja, jako użytkownik nie dbam o nie wystarczająco tratując żelazkiem? Wina może leżeć po obu stronach, bez względu na to czy kupowane ubrania są gorszej jakości i tam musimy je prać.

O istnieniu niektórych nowinek piorących, które wspierają nas w oszczędzaniu nawet nie wiedziałam i jakoś trudno mi się do nich przekonać. Kasztany piorące czy kula Moli, która zapewnia efekt nawet na 1000 prań.

Ceramiczna kula trafia do pralki podczas tarcia uwalnia energetyczne fale podczerwieni, mikrojoniazacja wody sprawia, że pranie jest skuteczniejsze. Chyba żaden proszek nie wychodzi taniej, kula kosztuje 65 złotych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: