Życie bez ZUS?

Wielu młodych a zwłaszcza starszych pragnie zdobyć i utrzymać pracę z pełnymi zaletami być pracownikiem czyli opłacanym przez pracodawcę ZUSem. Instytucja ta dla jednych uważana jest za społeczną sprawiedliwość, a dla innych zaś „kupą śmiechu” czy zorganizowaną grupą przestępczą, która ma pozwolenie państwa do działania. ZUS to inwestycja w emerytury czy ubezpieczenie chorobowe. Im dłużej pracujemy, więcej zarabiamy tym większa emerytura, ale niestety nie wszyscy jej doczekają.

Nowa emerytura

Nowe zasady naliczana emerytury są krzywdzące nie liczy się ilość przepracowanych lat, chociaż bez udokumentowania ustawowo wymaganej liczy lat nic nie dostaniemy. Przy takim sposobie naliczania liczy się wysoka składka, a ta zależna jest od dochodu, a na kim oszczędzają pracodawcy no na pracowniku.

ZUS zabiera nam 1/3 pensji, tyle dokłada też pracodawca więc dla niego zawsze pracownik będzie wpisany po stronie kosztów. Co zyskujemy, moim zdaniem nikłą nadzieję na emeryturę, prawo do chorobowego przez ponad 260 dni w roku, chodź ta kwestia także jest sumiennie nadzorowana przez ZUS oraz rentę w w przypadku niezdolności do pracy.

Da się więc żyć bez ZUS, oczywiście. Gdybyśmy mieli do wyboru umowę o pracę, zlecenie i dzieło co być wybrał? Oczywiście formy cywilnoprawne powinny być stosowane w przypadku jakim stanowi kodeks, ale wiemy, że są to formy nadużywane.

Umowa 100% i inne rozwiązania

Przy umowie o pracę z wynagrodzeniem na poziomie 2500 złotych brutto na rękę otrzymamy 1808 złotych. Składka emerytalna wyniesie  244 złote a zdrowotna z chorobową ponad 250 złotych.

Wybierając umowę zlecenie  i obowiązkowe ubezpieczeni zdrowotne  otrzymamy 2109 złotych, gdyby pracodawca płacił dodatkowo składkę chorobową  2057 zł. Odprowadzając pełny ZUS dostaniemy 1820 złotych.

Umowa o dzieło to zarobek 2140 miesięcznie, jednak nie podlegamy ubezpieczeniu, chyba, że zdecydujemy się na prywatną opiekę.

Co wybieracie więcej pieniędzy na rękę vs niepewny ZUS? Sami zobaczcie ile możecie zyskać na kalkulator wynagrodzeń. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: