Nauka finansów dla dzieci

Na edukację dziecka nacisk kładzie większość rodziców. Dodatkowe zajęcia w szkole jak i poza nią są uważane są za bezcenne, gdyż już od najmłodszych lat dziecko może uczyć się gry na instrumentach czy rozwijać umysł grą w szachy. Większość zajęć i przedmiotów ma przygotować nasze pociechy do dorosłego życia, w którym rządzi pieniądz.

Finanse w szkole?

W szkole to jest matematyka a nie finanse, zagadnienie z ekonomi skupiają się na przyswojeniu kilku zagadnień wypracowanych przez wielkich ekonomistów. Tylko czy ta wiedza sprawia, że dziecko wie jak posługiwać się pieniądzem?

Kieszonkowe

Większość dzieci wie, że przed wyjściem ze sklepu należy zapłacić, aby móc zabrać towar ze sklepu. Na tym zwykle wiedza o pieniądzu się kończy, co rezolutniejsze dziecko posiada też wiedzę, że pieniądze rodzice dostają z pracy. Mało ile dzieci ma taką wiedzę ile zarabiają rodzice i czym się w tej pracy dokładnie zajmują. Jest jednak wiedza, którą posiada każde dziecko, wszyscy wiedzą na co wydać kieszonkowe.

Zabawa na pieniądzach

Od najmłodszych lat poprzez zabawę można uczyć dziecko rozróżniać pieniądze. Gry i zabawy, które uczą nie tylko wyglądu banknotów czy bilony, ale też  ich wartość. Zanim dziecko pójdzie do szkoły warto by dowiedziało się:

  • Czegoś o historii pieniądza, o tym, że dawniej istniał handel wymienny.
  • O tym, że pieniądze nie rosną na drzewie, i nie są drukowane na drukarce.
  • O tym, że pieniądz to zasoby, które kiedyś się kończą.
  • Naucz też dziecko, że pieniądz to nie wszystko, nie można upić za nie uczuć czy szacunku.

Pieniądze nie są na zachcianki

Pieniądze muszą wystarczyć dla wszystkich, dla rodziców, dzieci a nawet dziadków, jednym słowem wszystkich domowników.  Wydane dzisiaj mogą albo przełożyć się na coś dobrego albo po prostu zostać zmarnowane. Dziecko powinno wiedzieć, że gasząc światło wspiera nie tylko ekologię, o której głośno w szkole, czy ma swoim koncie dobry uczynek, ale przede wszystkim troszczy się o rodzinny budżet. Wraz z pojęciem pieniędzy, wytłumacz dziecku, jakie skutki przyniesie niezapłacona faktura za prąd, albo gaz.

Gry i zabawy

Poprzez zabawę człowiek uczy się poznawać świat, a dzieci mogą uczyć się docenić wartość pieniądza. Gry planszowe, karciane czy wszystkim znanym monopol. Dziecięcą wyobraźnię mogą też pobudzać bajki, zwłaszcza w młodym wieku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: