Nie daj się zrobić „w słupa”

Chcesz mieć własny biznes, ale nie wiesz jak zacząć, nie masz własnych środków, a boisz się postawić wszystko na jedną kartę i wziąć kredyt. Pewnego dni na Twojej skrzynce pojawia się wiadomość, że ktoś jest zainteresowany współpracą, chętnie zostanie Twoim inwestorem. To tak piękne, że nie może być prawdziwe. Nie daj się wrobić w słupa. Bezrobotne matki czy mało zarabiający tatusiowe coraz częściej padają ofiarą oszustów i krętaczy.

Fikcyjne firmy

Urzędy skarbowe walczą z plagą fikcyjnych firm. Takie masowe oszukiwanie naraża budżet na miliardy złotych. Fikcyjna firma to nic innego jak fabryka podrabianych. Wymiana faktur między siatką firm działających na terenie całego świata to sposób na matactwa i pranie pieniędzy. Firma powstaje tylko po to, aby lewe faktury zostały uwiarygodnione, nieświadomi przedsiębiorcy oskarżani są o przestępstwa gospodarcze. W czym tkwi sedno oszustwa. Wystawia się fakturę VAT-owską, która nie ma uzasadnienia w towarze czy usłudze. Dlatego warto poszerzać swoją wiedzę finansową.

Jak się zaczyna przekręt?

Miłe maile czy listowne zaproszenie do współpracy czy chęć do inwestowania w nasz biznes. Zaczyna się prosto, mamy przyjąć na rachunek bankowy naszej firmy określoną kwotę, zwykle bardzo dużą. Następnie pod pozorem fikcyjnej faktury przetransferować ją do innej często zagranicznej firmy.

Firma a może praca?

Ludzie niekoniecznie chcą zakładać firmy, wolą pracować na etacie, dlatego pojawiają się oferty pracy. Firma poszukiwała asystenta ds. nieruchomości, reklamy czy asystentki zarządu. Po okresie próbnym dostaje się pracę na pełen etat. Praca w rzeczywistości polegać ma np. wyszukiwaniu nieruchomości, które mogłyby wynająć lub kupić tzw. klienci pracodawcy. Pensja opiewa na kilka tysięcy złotych, dlatego zgłasza się coraz to więcej chętnych. Na czym polega trik. Wynagrodzenie zostaje przelane na konto pracownika jeszcze przed wykonaniem czynności. Pojawia się widomość od pracodawcy, że przelew to pomyłka, a uczciwy pracownik ma zwrócić pieniądze. Otrzymuje jasne dyspozycje gdzie i jakim tytułem ma przelać pieniądze. W rezultacie jest to przelewanie finansów mafii, użycie kolejnego, z pozoru niepowiązanego konta ma opóźnić dochodzenie i wytropienie przestępcy.

Internet – sieć przestępstw

Wirtualny świat to pole do popisu nie tylko dla przestępców, tzw. hakerów. Przestępstwa gospodarcze będą miały miejsce, a im łatwiej będzie można zwerbować wspólnika tym większe miejsce będą zajmować w naszej przestrzeni.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: