Oszczędzanie pieniędzy lekcja pierwsza

Początek miesiąc ci co wypłatę otrzymują 10 ciężko wzdychają, ci co są już po liczą czy im styknie do następnego miesiąca.

Trudne początki

Dobry zwyczaj nie pożyczaj, dlatego aby mieć zawsze coś gotówki i nie musieć się prosić znajomych, warto nauczyć się oszczędzać. Najtrudniej jest zacząć!

Zastąp długi oszczędnościami

Nie zaczniesz oszczędzać jeśli nie pozbędziesz się wszystkich długów. Pożyczki gotówkowe, zobowiązania wobec znajomych, karty kredytowe jak i zobowiązania wobec innych instytucji muszą zostać spłacone. Oszczędzania ma pomóc Ci wyjść z tego w szybszym czasie.  Spłacanie odsetek jest uciążliwe, dlatego jeśli możesz sobie pomóc i odkładać cześć pieniędzy i starczy ci na życie, wpłacaj środki na dobre konto oszczędnościowe. Szybciej uzbierasz pieniądze na spłatę.

Jak zacząć oszczędzać?

Znasz swój budżet, wiesz ile zarabiasz ile masz na koncie oraz z góry potrafisz oszacować swoje wydatki. Dlatego odkładaj miesięcznie pewną kwotę, zrezygnuj z czegoś  aby móc te pieniądze odłożyć. Aby oszczędzanie było efektywne, pamiętaj o dwóch zasadach:

Najpierw płać sobie. Wraz z wypłatą odkładaj ustaloną kwotę pieniędzy to stalowy zapas nie możesz tego ruszać. Teraz musisz się gospodarować mniejszą ilością środków, ale masz pewność, że nie wydałeś nic na zbędne bibeloty.

Jak powiększyć oszczędności?

Po spłacie zadłużenia i wybraniu dobrego konta oszczędnościowego, czas stworzyć plan oszczędzania. Jeśli odkładasz pewną kwotę pieniędzy to Twój pierwszy sukces. Co możesz jeszcze zrobić, aby Twoje oszczędności były większe? Musisz zniwelować wydatki, na co i ile wydajesz. Elektronika, media, ubrania, może za dużo kupujesz żywności. Dlatego musisz sporządzić plan wydatków. Potem zajmij się ich dokładną analizą. Na liście może pojawić się coś, z czego dawno nie korzystasz a nadal za to płacisz. Musisz to wyeliminować będzie to np. abonament telewizyjny, a ty nie oglądasz przecież telewizji. Niechcianym wydatkiem są też rachunki, może najwyższa pora, aby zadbać o ich zmniejszenie.  W tym celu prześledź mojego bloga i zobacz jak ja oszczędzam na wodzie, energii elektrycznej czy bardziej opłaca się zmywać ręcznie czy w zmywarce. Oszczędzanie energii elektrycznej jest proste a może i być przyjemne, zacznij je od prześledzenia rachunku za prąd.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: