Jak nauczyć dziecko oszczędzać energię

Naszym obowiązkiem jest uczyć nasze dziecko dobrych wartości, aby tworzyły świat taki w jakim sami chcemy mieszkać. Wszystkie nasze wysiłki zostaną zmarnowane, jeśli nie uczyć nasze dzieci podstawowych wartości, które pomogą im stać się członkami troszczącymi się o społeczeństwo.

Jedna z tych wartości jest uczenie ich, aby pomóc nam w oszczędzaniu rachunku za energię elektryczną zaszczepić w nich znaczenie oszczędność pieniędzy i energii. To jest coś, co będzie dla nich użyteczny gdy wyfruną z gniazd i zaczną żyć własnym życiem…

Oszczędzanie energii

Chociaż w szkole są lekcje na temat oszczędzania energii to większości priorytetów na ten temat dzieci przyswoją z domu. Samo podejmowania sposobów oszczędzania energii nie jest wystarczająca, jeśli dziecko nie rozumie dlaczego ma gasić światło czy wyłączać urządzenia elektryczne.

Zachęcić ich do czytania książek na temat znaczenia oszczędzania energii by pomóc im zdobyć wiedzę rozmawiając z nimi o tym. Mówi im, jak mogą pomóc chronić środowisko przez oszczędzanie.

Powszechnie wiadomo, że dzieci idą za naszym przykładem. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko uczyło się dobrych wzorców, sam musisz oszczędzać energię.  Nie można oczekiwać od niego czegoś w twoim domu nikt nie praktykuje pro oszczędnościowych zachowań. Musisz dawać dobry przykład; wyłączyć światła po wyjściu z pokoju, a nie tylko mówiąc im, aby miały wyłączyć światła, gdy opuszczają pomieszczenie. Nie świecić światła w ciągu dnia. Podobnie jest z oszczędzaniem wody.

Nauka przez zabawę

Bądź kreatywny, zainwestuj swój czas w znalezieniu sposobów, które są zabawne i pomogą nauczyć dziecko znaczenia oszczędzania energii. Dzieci będą reagować bardziej do podejścia edukacyjnego, kiedy będzie ono zabawne. Wykorzystaj wrodzone poczucie ciekawości poprzez gry i zabawy. Książki, programy edukacyjne w telewizji czy przeglądanie internetowych witryn także będzie ciekawym rozwiązaniem.

Przyjęcie metody w zależności od ich wieku

Mając na uwadze wiek pociechy, może przyjąć różne metody, które będą odpowiednie, bowiem, dzieci mają różne postawy i zdolności w różnym wieku.

Dziecko w wieku 3-5 lat nie będzie w stanie wyłącz przełącznika on/off i zgasić światło.  Prawdopodobnie wolałabyś aby nie odłączał też urządzenia z gniazdka ze względów bezpieczeństwa. Co możesz zrobić, to porozmawiać o tym i ciągle im przypominać aż się tego nauczą i będą wykonywać same. bardzo prawdopodobne, że te nawyki przyklejają się do nich.

Starsze dziecko może potrzebować bardziej bezpośredniego podejścia. Można pokazać im rachunki za energię elektryczną i powiedzieć im, jak to pomoże, jeśli będą uczestniczyć w oszczędzaniu energii, a także wyjaśnić im, jak ważne jest oszczędzanie energii, w skali światowej. Następnie można dyskutować z nimi by wybrać różne środki jak dziecko może pomagać. Zaangażowanie dzieci w ten proces sprawi, że dziecko będzie czuło się odpowiedzialne co pomoże funkcjonować mu jako członek rodziny.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: