Ile wydasz na święta

Podobnie jak Boże Narodzenie i Walentynki, Wielkanoc będzie prawdopodobnie odczujesz po kieszeni no bo nie da się obchodzić tego święta bez wypieków czy ulubionych dań.

Prezenty dla dzieci

Ale nie wszystkie prezenty wielkanocne muszą być kosztowne, ale wiadomo jak to jest z dziećmi chcą dostać drogie prezenty. Zwłaszcza starsze pociechy nie zadowolą się koszem pełnym smakołyków. Oszczędzać czy nie oszczędzać na prezentach. Wszystko zależy od tego czy stać nas na zaspokojenie zachcianek i nie zrujnuje to naszego portfela.

Więcej zapłacimy za wypieki

Dlaczego, w okresie świątecznym GUS w swoich statystykach podaje informację na temat podwyżek cukru i to o 20 procent. Bez cukru wypieki będą nieudane, można się domyślać, że drożej wyjdą też wypieki z ciastkarni. Susza przyczyniła się do wzrostu cen buraka cukrowego a to odbija się nie tylko na cenie zakupu samego cukru, ale i produktów, w których cukier występuje.

Pokolenie naszych babci, przygotowanie ciasta było podstawową umiejętnością gotowania. A już w takie dni jak święta, piec własne ciasto jest często uważane za domenę bogini ogniska domowego, a to wymaga umiejętności, czasu i odrobiny magii, prawda?

Przepis na cudowne ciasto

W rzeczywistości, to dzięki czemu ciasto zawsze się udaje to składniki, mówią, że im ich mniej tym ciasto lepsze. Ilości są podane w przepisie, tłuszcz, mąk, woda, cukier, proszek, jaja. Trzeba przestrzegać receptury, ale z trzech podstawowych składników – prawdopodobnie niektóre masz zawsze w domu a i tak na świąteczne ciasto kupisz świeże jajka, mąkę czy proszek. Zawsze możesz kupić gotowe ciasto.

Ciasto gotowe czy ciasto domowe

Koszt 500g ciasta zakupionego w sklepie to koszt ponad 15 złotych, a smak jest nie porównywalny. Po obliczeniach kosztu całościowego, produkty, wykonanie oraz koszty energii elektrycznej, to cała blacha, ważąca prawie 2 kg wychodzi w tej cenie. Oczywiście im bardzie ekskluzywne ciasto tym więcej składników, czasem bardzo drogich.

Werdykt, co taniej?

Z pewnością taniej, pomimo pracy wychodzi upiec własne cisto. Ciasto domowe będzie dobre nawet po zamrożeniu. Nie zaszkodzą nam konserwanty zawarte w cieście ze sklepu.

Obniżki i promocje

Na wędliny i mięso także wydamy więcej, chociaż nie stwierdzono podwyżek, wręcz przeciwnie. Sklepy oferują promocje, drób, wędliny wszystko, aby zawitać do ich sklepu. W rezultacie kupimy więcej produktów niż za zwyczaj, a co za tym idzie wydamy więcej pomimo promocji. Ile osób planujesz ugościć w czasie świąt, ile jedzą te osoby. Nigdy nie licz jednej porcji na osobę, przy większej ilości jedzenia wystarczy, że policzysz o 20 procent mniej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: