Rodzice powinni zasięgnąć wiedzy finansowej

Nauka i praktyka

Truizm, chociaż w tytule też pojawia się błąd. Bo nie tylko rodzice powinni kształcić się finansowo w celu uczenia swoich dzieci. „Trzeba obudzić dzieci, aby zainteresowały się tematem pieniędzy”, mówi Kirsten Schlegel Matthies, profesor w Instytucie Żywności, Konsumpcji i Zdrowia na Uniwersytecie w Paderborn. Zabierając dzieci na zakupy, to w supermarkecie, dzieci powinny uczyć się, na przykład jak porównać ceny, co bardziej opłaca się kupić produkt na wagę i paczkowany. Jaka jest zależność ceny dowagi. Kto z nas, dorosłych to sprawdza, a co dopiero uczy o tym dzieci, a to wykorzystanie wiedzy nabytej w szkole na podwórku zwanym życiem. Wypad na zakupu może okazać się czasem bardzo efektywnym zarówno dla nas jak i dzieci.

W książeczce, dzieci mogą zapisywać swoje dochody i wydatki, aby mieć lepszy przegląd, na to ile pieniędzy im zostało. Kieszonkowe nie jest jedynym źródłem finansowania, no bo dziecko zawsze dostanie coś ekstra od dziadków czy cioci. Ponadto, na przykład, starsze dzieci mają dochód z wakacyjnej pracy, drobne upominki pieniężne od krewnych, i oczywiście nie pomijajmy świąt czy innych okazyjnych darów pieniężnych. Dziecko nawet małe na coś zbiera, nigdy nie wiadomo, na co, ale trzeba nauczyć je jak tego dokonać.

Torba czy torebka

Gdzie twoje dziecko przechowuje pieniądze? Ma własny portfelik czy świnkę skarbonkę? Poszanowanie pieniędzy przejawia się także ich rozmieszczeniem. Sama ma w torebce kilka drobnych monet, które uciekły portfela, ale nie znoszę widoku monet porozstawianych po pokojach, półkach czy w łazience.

Konto dla młodych

Banki od lat zachęcają aby szkolić młodych w zakresie ekonomi, a nic lepiej nie nakłania do nauki jak konto w ich banku. Dzieci, gdy tylko skończą osiem lat powinny oprócz kieszonkowego również uzyskać własne konto. Aby zdobyć pierwsze doświadczenia z różnymi  formami pieniędzy nieletnim oferuje się nawet karty czy procent.

Zbyt dużo kieszonkowe

Odpowiedzialne obchodzenie się z pieniędzmi można nauczyć się tylko wtedy, gdy dzieciaki docenią własne pieniądze i nauczą się oszczędzać. Wielu rodziców płacą swojemu potomstwu, co miesiąc lub co tydzień pewną sumę, którą dzieci mogą przeznaczyć na swoje zakupy i finansowane rozrywek. Dziecko wydaje pieniądze jedynie na swoje potrzeby, ale zawsze można nałożyć na dziecko finansowe kary, co pozwoli dziecku odkryć znaczenie pieniądza, my dorośli musimy ponosić wiele wydatków począwszy od rachunków za prąd, na żywności czy czynszu skończywszy, na dzieciach nie spoczywa taki obowiązek.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: