Miejsce pracy w domu

Kiedy zabieracie pracę do domu, warto mieć kącik w którym można ją rozłożyć. Gdzie nie zagląda wzrok ciekawskich, jedyne brudne kubki to twoje własne a wygoda jest większa niż w biurowcu w drogiej dzielnicy Warszawy, w końcu możesz siedzieć w kapciach.

ZALECENIA OGOLNE

Nowe technologie – komputer, internet, e-mail i fax – umożliwiają coraz większej liczbie ludzi zajmowanie się pracą zawodową w domu. Jednocześnie zmienia się rynek pracy oraz zasady zatrudnienia, co zachęca ludzi określonych zawodów do podejmowania pra­cy na własny rachunek bądź przyjmowania zleceń na wykonanie określonych dzieł. Dlatego w bardzo wielu mieszkaniach widuje się obecnie pokój lub kąt, przypominający biuro.

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wydzielenie pokoju do pracy (gabinetu), który po skończeniu zajęć będzie można po prostu za­mknąć bez konieczności składania i chowania rozłożonych rzeczy. W niewiel­kich mieszkaniach zazwyczaj nie jest to możliwe. Wówczas konieczne jest pogodzenie się z faktem, że miejsce pracy w domu pełni jeszcze jakąś inną funkcję w życiu rodziny. Do prowadzenia rachunków oraz porządkowania do­mowej korespondencji wystarczy stół i krzesło, ewentualnie jeszcze kilka szu­fladek lub segregatorów. Takie „biuro” nie zajmie wiele miejsca i może wła­ściwie znaleźć się wszędzie, nawet w kuchni, jeżeli nie jest zupełnie maleńka.

Ci, którzy do pracy potrzebują więcej miejsca, powinni najpierw rozwa­żyć zorganizowanie takiego kącika w sypialni, zwykle nie używanej w ciągu dnia. Miejsce do pracy trzeba tak zorganizować, by było wyraźnie oddzielone i nie zakłócało innej funkcji pokoju. Jeżeli jest to rozwiązanie na lata i praca w domu zajmuje dość dużo czasu, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego łóżka, tj. takiego, które po złożeniu w ciągu dnia nie będzie widoczne. Spanie i praca to właściwie przeciwstawne czynności. Wymagają zupełnie innego nastroju. Jedno wymaga koncentracji, drugie wyciszenia. Je­żeli nie chcesz mieć składanego łóżka, postaraj się przynajmniej o to, by w ciągu dnia łóżko było zasłonięte. Równie ważne jest to, by kładąc się spać wieczorem, nie patrzeć wciąż na stół z rozłożoną pracą, ekran komputera, te­lefon i segregatory. Zwykle taki widok nie sprzyja wypoczynkowi. Lepiej za­słaniać to miejsce również wieczorem, a najlepiej całkowicie oddzielić je od reszty pokoju. Idealnym rozwiązaniem jest przeznaczenie całej ściany na miej­sce do pracy. Wystarczy blat, półki wokół niego i miejsce na schowanie krze­sła. Niewielki fragment ściany można zasłaniać żaluzjową przesłoną. Większa ściana wymagać będzie składanych harmonijkowych drzwi, które łatwo moż­na będzie zamknąć pod koniec dnia. Identyczne rozwiązania mogą zostać za­stosowane w pokoju dziennym. Wprawdzie miejsce do pracy w pokoju dziennym wydaje się bardziej pasować do przeznaczenia pomieszczenia niż w przypadku sypialni, ale i tu po zakończeniu zajęć powinno się je zasłaniać.

Trzeba pamiętać, ze praca w domu wymaga umiejętności zmiany nastro­ju i samodyscypliny. Tymczasem dobrze zorganizowane, wyraźnie oddzielone od innych części mieszkania miejsce pracy sprzyja koncentracji. Jest tak duży wybór mebli przeznaczonych do domowego gabinetu, że każdy znajdzie coś, co będzie mu odpowiadało.

OŚWIETLENIE

W tych częściach mieszkania, z których korzysta się w ciągu dnia, najlepsze jest naturalne światło. Jeżeli jest to możliwe, biur­ko lub stół do pracy należy ustawiać pod oknem – naturalne oświetlenie sprzyja aktywności umysłowej, pobudza do pracy. Trzeba tylko pamiętać, że ekran komputera nie może znaleźć się naprzeciwko okna, gdyż wpadające światło będzie dawało na ekranie męczące i utrudniające pracę refleksy.

Jeżeli nie ma możliwości zorganizowania miejsca do pracy pod oknem, albo gdy pracuje się także wieczorem, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią lampę. Idealna będzie lampa, którą można ustawiać pod kątem. Specjalnie zaprojektowane lampy biurkowe można tak wyginać, by światło padało pod określonym, najwygodniejszym dla pracującej osoby kątem. Obecnie częściej wybierane są lampy z żarówką halogenową, dającą ostrzejsze i jaśniejsze światło niż tradycyjna żarówka, a w dodatku oszczędzamy na energii. Dysponując bardzo ograniczonym miejscem, można wybrać lampę wyposażoną w specjalny klips do mocowania. Wówczas można ją przypiąć zarówno do tylnej, jak i do bocznej części blatu, a nawet do półki znajdującej się obok stołu czy biurka. Bywają również lampy stojące, których światło można skierować w określone miejsce, wyposażone w ruchomy klosz. Pragnąc korzystać z górnego światła, należy pamiętać, że nie może ono znajdować się za pleca­mi siedzącego przy biurku. W przeciwnym razie trzeba przewiesić lampę nad

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: