Zabawy na dworze

Zabawy na świeżym powietrzu są niezwykle rozwijające dla dziecka w każdym wieku. Zachęcają go do prowadzenia zdrowego trybu życia i pozwalają doskonalić sprawność ruchową. Szczególnie wartościowe są zabawy w grupie dzieci uczą się współpracy i zdrowej rywalizacji, doskonaląc przy tym umiejętności komunikacyjne. Rozrywka na dworze pozwala maluchowi otworzyć się na świat, wyrabia w nim spostrzegawczość i zmysł obserwacyjny. To właśnie zabawy poza domem uczą go najwięcej o otaczającej rzeczywistości. Przebywając na powietrzu, dziecko najlepiej zrozumie, że świat zmienia się każdego dnia i dlatego jest tak fascynujący. Spędzanie czasu na dworze to doskonały pomysł na dobrą rozrywkę dla całej rodziny. Wspólny spacer, gra w piłkę lub puszczanie latawca może umilić niejedno popołudnie. Skoro dziś dzień dziecka, to warto zaproponować swojej pociesze coś innego niż zwykle.

DZIECKO SIĘ NUDZI  zabierz je na dwór

Jeśli masz podwórek albo balkon zaproponuj maluchowi założenie własnego ogródka. Oczywiście nie są potrzebne żadne sadzonki ani nasiona. Wystarczy to, co znajdziecie na spacerze albo na podwórku. Niech dziecko poukłada znalezione siebie listki, kamyki lub szyszki na równych grządkach i rabatkach, ogród mogą to być poukładane w ziemię patyczki, dodatkowo możesz zrobić ogrodzenie. Dziecko z zapałem będzie sadziło wymyśloną marchewkę, sałatę i pomidorki z radością zaprosi Cię do podziwiania swojej pracy.

Budowanie miasta, aby się w to bawić musisz mieć w pobliżu domu piaskownicę, aby Twoje dziecko wyczarowało w pisaku swoje własne miasto. Oczywiście, jeśli znajduje się ona niedaleko to jest wspaniałym miejscem do zabawy. Jednak miejscem budowy stać się również kawałek trawnika, chodnika, podjazdu itd. Przydatne okażą się wiaderka, foremki, łopatki i grabki, ale można bawić się też bez nich, wykorzystując kamyki, gałązki, szyszki, liście, niepotrzebne puste butelki i inne pojemniki. Jeśli dziecko nie ma możliwości, by rysować patykiem po ziemi, daj mu kredę lub sznurek, za pomocą których  pokoloruje czy ulice i chodniki. Pokaż dziecku, że powtykane w ziemię suche patyki mogą udawać drzewa, a maluch na pewno sam przejmie inicjatywę i zaskoczy Cię swoją pomysłowością.

Dzieci nie potrzebują specjalnych strojów, rekwizytów, scenografii aby wyobrazić sobie, że są kimś innym i zupełnie gdzie indziej. Ich wyobraźnię możesz wykorzystać w tej prostej zabawie. Zakreśl na ziemi duży okrąg, który nazwiesz stawem. W środku narysuj kilka kół, które staną się liśćmi, a Twoja pociecha będzie oczywiście żabką. Jeśli nie masz ochoty na zabawę, po prostu pozwól dziecku skakać z listka na listek, tak aby nie wpadło do wody. Jeśli natomiast masz ochotę pobawić się z dzieckiem, musisz wcielić się w głodnego bociana. Dziecko chodzi dookoła stawu, ale kiedy się zbliżasz, ucieka na listki. Ty oczywiście nie masz tam dostępu —możesz próbować złapać malucha, nie przekraczając granicy okręgu.

Uwaga! Zabawa przebiega szczególnie dobrze się sprawdza w grupie dzieci. Wtedy niepotrzebny jest nawet bocian – aż trudno sobie wyobrazić, że skakanie z miejsca na miejsce może sprawiać tyle radości! Na takich wypadach lepiej uważać i mieć ze sobą plastry bo dziecko może się skaleczyć.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: