Zatrucie, jak je tanio leczyć?

Tu lody a tam inne smakołyki,  truskawki czy gofry. Pogoda sprzyja jedzeniu na mieście,  dlatego lato jest tą porą roku, w której bakterie nie próżnują o zatrucia pokarmowe nie trudno. Nawet kiedy posiłek wykonywany jest przez nas to spożywanie go na łonie natury może sprawić, że w gorącej temperaturze do naszych pokarmów przedostaną się bakterie.

Przyczyną tzw. jelitówek są toksyny wytwarzane przez bakterie lub inne patogeny powodujące ostre podrażnienie przewodu pokarmowego. Najczęściej dochodzi do zatrucia gronkowcem, salmoliirlą lub pałeczkami E. coli, które lubią ciepło i latem szczególnie namnażają się w źle przechowywanej żywności. Już kilka godzin po zjedzeniu potrawy pojawiają  się nudności, nadmierne wydzielanie śliny, bóle brzucha, wzdęcia oraz wymioty i przez nikogo nielubiana biegunka. W przypadku wystąpienia tych ostatnich najważniejsze jest właściwe nawadnianie organizmu, aby nie dopuścić do jego odwodnienia. Taki stan sprawia, że tracimy cenne elektrolity.   W takich stanach zaleca się nawadnianie organizmu, można pić wodę w pełni zmineralizowaną, albo do przegotowanej wody dodać łyżeczkę soli  i cukru. Kolejny z domowych sposobów jest napar z  suszonych czarnych jagód, który jest bogaty w garbniki mające właściwości ściągające, co hamuje rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym.  Na dolegliwości  brzuchem pomogą także zupy. Kto w was Zana marchwiankę, czyli przecier z marchwi z ryżem, ugotowany na dobrym rosole. Zioła takie jak mięta, czystek czy krwawnik są także podawana jako lek na tego typu  dolegliwości.

Szybciej jednak w takich wypadkach sięgamy po gotowe farmaceutyki.  Wielu ma przy sobie probiotyki, które są bogate w Lactobacillus plantarum, Lacto-bacillus acidophilus lub Bifido-bacterium lactis, a wszystko po to aby chronić przewód pokarmowy. Te korzystne dla organizmu szczepy bakteryjne znaleźć można m.in. w preparatach Sanprobi Super Formula i Sanprobi IBS dostęp-nych w aptekach.

Węgiel leczniczy

Tradycyjnym lekiem na biegunkę jest węgiel leczniczy, ma za zadanie wiązać toksyny bakteryjne zgromadzone w przewodzie pokarmowym.  Ubocznym działaniem węgla poza jego barwą, jest obniżenie mocy działania innych leków gdyż obniża ich działanie.  Skuteczny w przypadku biegunki jest również loperamid, który spowalnia nadmierną perystaltykę jelit, dając kontrolę nad wypróżnieniami.

Spora część kłopotów gastrycznych mija samoistnie a ich przyczyny nie są zbytnio znane. Jeśli jednak stan dyskomfortu pojawia się często i długo nie mija lepiej skontaktować się z lekarzem.

Reklamy

Jedna myśl na temat “Zatrucie, jak je tanio leczyć?

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: