Dziecko bezpieczne w domu

Statystyki mówią, że większość wypadków dzieci zdarza się w domu. Oto, jak zmniejszyć to ryzyko.

Dziecięca wyobraźnia i ciekawość nie znają granic. Małe dziecko wszystkiego chce dotknąć, spróbować, przekonać się, jak to działa. A, gdy młodzi rodzice, którzy nie mają doświadczenia, nie zwracają dostatecznej uwagi na swoje pociechy, o wypadek nie jest trudno. Często tym zdarzeniom można zapobiec, gdyby dorośli byli bardziej przewidujący. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, żeby zwiększyć bezpieczeństwo swojego dziecka. Warto również dodatkowo zaopatrzyć się w specjalne zabezpieczenia (zaślepki, nakładki na ostre krawędzie, maty antypoślizgowe, blokady itp.), które są tanie, a praktyczne.

Odwracaj do ściany długie uchwyty garnków, w których coś się gotuje, aby przypadkiem dziecko nie chwyciło za nie i nie wylało na siebie wrzątku. Niebezpieczne urządzenia mechaniczne przechowuj w wysoko zawieszonych szafkach, do których malec się nie dostanie. Nie demonstruj ich działania w obecności dziecka. Plastikowe torby, sznurki, itp. trzymaj w miejscu niedostępnym dla dziecka. Maluchy lubią zakładać je sobie na głowę lub szyję. Nigdy nie pozostawiaj samego dziecka w kuchni, bo w tym pomieszczeniu czyha na niego szczególnie wiele zagrożeń.

Jeśli masz śliski parkiet, podłóż pod dywan matę antypoślizgową, aby biegające dziecko się na nim nie przewróciło. Załóż blokady na okna, drzwi balkonowe i szuflady. Nie pozwolą one dziecku szerzej ich otworzyć. Unikaj stawiania różnych przedmiotów (zwłaszcza gorących napojów) na śliskich serwetkach. Łatwo mogą spaść z pociągniętej przez dziecko tkaniny i uderzyć lub poparzyć malucha. Przymocuj na stałe do ściany ciężkie i wysokie meble. Nawet niska szafka może się przewrócić, jeśli dziecko użyje dolnej półki lub szuflady jako stopnia, który pomoże mu wspiąć się wyżej. Zakrywaj zaślepkami kontakty elektryczne.

Przy wannie połóż matę, a wiej wnętrzu naklej antypośligowe wkładki, które zapobiegną poślizgnięciu. Zabezpiecz leki i wszystkie środki chemiczne, przechowuj je w miejscu dla dziecka niedostępnym, np. na górnych półkach, w pojemnikach trudnych do otwarcia. Wszystkie środki chemiczne trzymaj w oryginalnych opakowaniach, nie przelewaj ich do innych pojemników. Dzieci często lubią próbować płynów z kolorowych butelek.

Jeśli chcesz sprawdzić ile kosztują powyższe ułatwiacze życia, odsyłam do znanych porównywarek cen takich jak allegro.pl czy ceneo.pl. bezpieczeństwo przede wszystkim, ale pamiętajmy o oszczędnościach, a porównanie cen zawsze daje nam taką gwarancję.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: