Kapitał początkowy, składki bieżące plus OFE

By emerytura była wyższa. Co możemy z tym zrobić, jak podwyższyć swoją emeryturę. Mówi się o obniżeniu wieku emerytalnego, ale na razie obowiązują obecne przepisy i pracujemy do 67 lat. Warto sprawdzić, co się dzieje z kapitałem początkowym i środkami OFE.

Teraz dla wielu osób wiek emerytalny jest uzależniony nie tylko od roku urodzenia, ale i miesiąca. Dla szybkiego przypomnienia jak teraz przechodzi się na emeryturę.

  • Panie urodzone między styczniem 1953 r. a wrześniem 1973 r. przejdą na emeryturę w wieku – odpowiednio od 6o lat i 1 miesiąca do 66 lat i II miesięcy.
  • Panowie urodzeni między styczniem 1948 r. a wrześniem 1953 r. zyskają prawo do emerytury w wieku – od 65 lat i I miesiąca do 66 lat i II miesięcy. Natomiast panie urodzone od października 1973 r. i panowie urodzeni od października 1953 r. będą pracować już do 67 roku życia. Te przepisy będą obowiązywać na pewno co najmniej przez najbliższy rok! W przyszłości rząd planuje obniżenie wieku emerytalnego (o tych planach przeczytasz na stronie obok).

Ci co są „za starzy” na OFE, będą mieć emeryturę jedynie z ZUS, ale obecnie nasze konta emerytalne dzielą się na tzw. I filar i II filar. Środki w I filarze (ZUS) mają wszyscy opłacający składki. Natomiast subkonto (II filar) mają osoby z roczników 1949-1968, o ile kiedyś zapisały się do OFE lub jeśli należą do niego obecnie. Osoby urodzone po 1968 r. – wszystkie mają subkonto.

Jaka część naszej składki emerytalnej trafia do I filaru, a jaka do II filaru

Czym więc różni się konto w ZUS i to z dodatkiem OFE? Konto emerytalne w ZUS (wraz z subkontem) jest co roku waloryzowane, więc składki na nim po-winny rosnąć. Co roku jest inna waloryzacja, ale jedno jest pewne – nie może być ona ,ujemna”, no bo tego by brakowało, żeby nam jeszcze z emerytury zabierali. Wówczas nikłoby nie było stać na rachunki za prąd, gaz czy wodę. Pieniędzy na koncie nie może ubywać. OFE funkcjonują inaczej – tu składki są inwestowane (np. w akcje na giełdzie). To może przynieść duży zysk, ale wiąże się też z ryzykiem straty. Środki w OFE są dziedziczone.

Jak ZUS dzieli składkę emerytalną

  • konto w ZUS (I filar) subkonto w ZUS (II filar) jeśli jesteś  tylko w ZUS
  • konto w ZUS (I filar)
  • subkonto w ZUS OFE (II filar)

lub

  • jeśli jesteś też w OFE

Składka emerytalna stanowi 19,52% naszych zarobków (np. z etatu i zleceń). ZUS dzieli ją następująco:

  1. 12,22% księguje na koncie emerytalnym. czyli w tak zwanym I filarze natomiast
  2. 7,3% trafia na nasze subkonto w ZUS. czyli na II filar. Jeśli należysz do Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), to te 7,3% twojej składki ZUS dzieli jeszcze na dwie części: – 2.92% trafia do OFE. zaś – 4,38% pozostaje w ZUS na twoim subkoncie.

Podstawa prawna: art. 22 ustawy z 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych. Warto wiedzieć coś o systemie emerytalnym. Szkoda, że to nie jest podstawowa wiedza nabywana w szkołach, dopiero w jakimś stopniu w szkołach wyższych. Cóż, kiedy przyjdzie czas dopytywania się o emeryturę z pewnością będziemy chcieli wiedzieć więcej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: