Czy mam szansę na uzyskanie kredytu?

Święta i Nowy Rok, w tym czasie potrzebujemy gotówki, często trudno uzyskać kredyt, dlatego decydujemy się na chwilówki. Chcesz wziąć kredyt, kiedyś zdarzyło Ci się jednak nie zapłacić rachunku za prąd czy telefon komórkowy w terminie. Podobno takie informacje sprawdza Biuro Informacji Kredytowej. Czy zaleganie z płatnościami u telekomów czy dostawców energii ma wpływ na ocenę zdolności kredytowej?

Informacji Kredytowej (BIK), które współpracuje z bankami i SKOKami, przetwarza wszystkie informacje dotyczące kredytobiorców, zarówno pozytywne, dotyczące kredytów spłacanych prawidłowo, jak i negatywne, czyli dotyczące opóźnionych rat. Banki sprawdzają potencjalnego klienta w bazach BIK po to, aby lepiej ocenić jego zdolność do rzetelnej spłaty zaciąganego kredytu. W BIKu nie ma informacji na temat regularności czy opóźnień w opłacaniu rachunków za prąd. Mogą one natomiast znajdować się w bazach Biura Informacji Gospodarczej (BIG), które gromadzi dane o nierzetelnych klientach. Zdarza się, że sprawdzając zdolność kredytową klientów – banki korzystają nie tylko z baz BIKu, ale też z baz BIGów. Zapewne jednak wiedziałaby Pani o tym, że jest na „czarnej liście”, bo wierzyciel przed przekazaniem danych dłużnika do bazy BIG musi go o tym powiadomić.

Kredyt spadkodawcy kogo obciąża?

Obowiązek spłaty długu jaki zaciągnął spadkodawca, przechodzi po jego śmierci na osoby, które po nim dziedziczą. Chyba, że spadkobiercy spadek odrzucą, dotyczy to też zobowiązań za prąd, wodę i gaz. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza ograniczoną odpowiedzialność za długi. Jeśli tak zrobisz, będziesz za nie odpowiadać tylko do wysokości wartości twojego udziału spadkowego. Jeżeli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, przyjmuje się, że spadkobiercy, którzy nie złożyli żadnego oświadczenia, przyjęli go tak samo.

Gdy decydujesz się ponieść odpowiedzialność za długi w całości, musisz złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku wprost. Podobnie, gdy spadek odrzucasz. Na złożenie oświadczenia masz sześć miesięcy, licząc od daty, gdy dowiedziałaś się o spadku. Oświadczenie składasz przed sądem lub notariuszem. Jeśli odrzucisz spadek przejdzie on na twoje dzieci. Jeżeli spadkobierca nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych albo jest ubezwłasnowolniony, przyjmuje spadek z ograniczeniem odpowiedzialności za długi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: