Pralka posłuży nam dłużej

Dzisiejsze modele, mimo że mają więcej programów, szybciej się psują niż te starsze i wysłużone. Dlatego warto o nie odpowiednio dbać.

PRZYPOMINAMY! Dobrze wypoziomowana na podłodze pralka rzadziej się psuje i zużywa mniej prądu. Przepełniony bęben to ryzyko uszkodzenia pralki, większe zużycie energii i wody oraz źle wyprane ubrania.

Kiedy pralka już się zepsuje, nie ma rady trzeba wezwać fachowca. Pamiętajmy jednak, że wielu awarii można uniknąć, po prostu dbając o pralkę w codziennym użytkowaniu jak i o niższy pobór prądu odnotowany przez licznik energii.

WNĘTRZE PRALKI – Raz na 15 prań do pojemnika na proszek wsyp szklankę sody oczyszczonej albo 1/3 szklanki kwasku cytrynowego lub wlej szklankę octu spirytusowego, ustaw najwyższą temperaturę (90’C lub 95°C) i włącz pralkę z pustym bębnem na pełen cykl. To usunie kamień oraz brzydki zapach z wewnętrznych instalacji.

GUMOWY KOŁNIERZ – Po każdym praniu sprawdzaj, czy nie utkwiły w nim paprochy lub strzępy materiału. Jeśli w pralce ładowanej z boku znajdująca się w kołnierzu woda nie wysycha, po praniu przetrzyj kołnierz ściereczką, która wchłonie wilgoć.  Jeśli kołnierz pokrył się czarnym nalotem, wyczyść go ściereczką nasączoną zmywaczem do paznokci lub acetonem (w sklepach chemicznych, ok. 5 zł). Jeżeli to nie pomoże, użyj wybielacza lub płynu do czyszczenia toalet. Wymyj potem kołnierz wodą z płynem do mycia naczyń.

FILTR – Raz na 20 prań czyść filtr pralki. W nowszych modelach są filtry samoczyszczące się, ale i tak warto tam zajrzeć, czy nie utkwiły w nim np. guziki czy monety.

SZUFLADKA NA PROSZEK – Sprawdzaj, czy w szufladce na detergenty nie ma pleśni albo grzyba. Jeśli zauważysz czarne osady, wyczyść szufladkę sodą i szczoteczką, np. do zębów. Możesz wcześniej namoczyć szufladkę w misce z gorącą wodą i płynem do mycia naczyń. Jeśli nie możesz wyjąć pojemnika, wlej do niego gorącą wodę z 1/2 szklanki sody oczyszczonej. Po 2 godz. wyszoruj osad np. szczotką do mycia butelek. Jeśli nie ma żadnego osadu, czyść szufladkę raz na dwa miesiące.

…pozbycie się plam ze skóry

mydłem Wilgotną namydloną szmatką przetrzyj plamę na skórze i wytrzyj do sucha. Jeśli plama jest zaschnięta, namydl ją zwilżonym mydłem i zostaw na pól godziny. Następnie wytrzyj do sucha. W ten sposób pozbędziesz się plam „spożywczych”: z tłuszczu, kawy, herbaty itp.

terpentyną Szmatkę nasącz terpentyną (do kupienia w sklepie chemicznym, ok. 5 zł) i przyłóż do plamy na 23 min. Następnie przetrzyj szmatką z detergentem. Terpentyna czyści zacieki z wody, plamy ze smaru, olejów i tłuszczów, żywicy. Uwaga! Nie wdychaj oparów terpentyny, bo Są trujące.

spirytusem Nasącz wacik spirytusem i pocieraj plamę. Uwaga! Zrób wcześniej próbę na niewidocznej części skóry, ponieważ może się ona odbarwić. Tą metodą wyczyścisz plamy z długopisu, flamastrów, tuszu, kolorowych kosmetyków. Jeśli plamy są świeże, przyłóż najpierw do plamy bibułę, by wchłonęła substancję, a dopiero później potraktuj ją spirytusem.

http://kalkulatorpradu.pl/  http://duonopinie.pl/  http://pgebok.pl/  http://pradodplusa.pl/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: