JAK SPRAWDZIĆ, CZY NAPRAWDĘ GROZI NAM WPIS DO BIG?

Jeśli nie mamy żadnych długów lub nigdy nie mieliśmy do czynienia z firmą, która żąda od nas zapłaty i uważamy, że takie pismo ma wyłudzić pieniądze. Warto sprawdzić, czy istnieje możliwość takiego wpisu.

Krok 1

SPRAWDŹMY WIARYGODNOŚĆ PISMA autentyczne pismo, które wysłała firma mająca prawo do dokonywania wpisu, nigdy nie zawiera ogólnej informacji o „wpisie do BIG, ani wpisie do rejestru dłużników”. Prawdziwe pismo zawiera ostrzeżenie o możliwości przekazania danych o zadłużeniu do konkretnego BIG, czyli w piśmie musi być podana nazwa BIG, z numerem telefonu i dokładnym adresem siedziby. Jeśli takich danych nie ma, pismo najpewniej jest fałszywe i nic nam nie grozi. Zawsze zaznaczone jest z powodu jakich zadłużeń trafimy do BIG, czy to za niezapłacony kredyt albo nieuregulowaną fakturę, nawet u najtańszego dostawcy energii.

Krok 2

SPRAWDŹMY WIARYGODNOŚĆ WIERZYCIELA Jeśli pismo wygląda na autentyczne, skontaktujmy się z BIGiem wskazanym w piśmie. Dzięki temu sprawdzimy, czy wierzyciel (czyli firma, która grozi nam wpisem do BIG), ma zawartą z tym BIGem umowę o udostępnianie informacji gospodarczych. Tylko taka umowa uprawnia wierzyciela do przekazania informacji gospodarczych o dłużnikach. Jeśli wierzyciel nie zawarł umowy z BIG, nie ma prawa grozić dokonaniem wpisu, licząc na efekt zastraszenia. Takie działanie jest przestępstwem. I warto zgłosić ten proceder do BIG.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: